Skriv søgeord foroven og tryk på enter for at se resultaterne.

  • UDDANNELSE
    • Flowspecialist
      BASIS
      • Flowspecialist
        BASIS – ONLINE
    • Flowspecialist OVERBYGNING
    • Flowspecialist MASTER
    • FLOW portal – Login
  • FORLØB
    • Flowforløb 1:1
    • Mobile Flow – Betal pr. minut
  • Online
    • Mini e-kursus: Forstå flow og de 4 flowfaser
    • Mini e-kursus: Farvel, dårlige samvittighed
    • Mini e-kursus: Gør det nemmere at få sagt det svære
    • SELFLOVE TOOLBOX
  • MODIG NOK? podcast
  • BØGER
    • Inspiration
  • Om
    • Om Anja
    • Anbefalinger
  • Shop
  • Medlemslogin
  • Kontakt

Anja Vintov

Anja Vintov

  • UDDANNELSE
    • Flowspecialist
      BASIS
      • Flowspecialist
        BASIS – ONLINE
    • Flowspecialist OVERBYGNING
    • Flowspecialist MASTER
    • FLOW portal – Login
  • FORLØB
    • Flowforløb 1:1
    • Mobile Flow – Betal pr. minut
  • Online
    • Mini e-kursus: Forstå flow og de 4 flowfaser
    • Mini e-kursus: Farvel, dårlige samvittighed
    • Mini e-kursus: Gør det nemmere at få sagt det svære
    • SELFLOVE TOOLBOX
  • MODIG NOK? podcast
  • BØGER
    • Inspiration
  • Om
    • Om Anja
    • Anbefalinger
  • Shop
  • Medlemslogin
  • Kontakt

Krymp ej

Udgivet marts 08, 2018 af Anja Vintov i Blog
Ingen kommentarer

Klokken er 15.43. Fatter ikke lige hvor dagen blev af. Og det er en særlig dag i dag, så den har jeg lyst til at smide et par ord efter. Det er en højtidelig dag. En vigtig dag.

Kvindernes Internationale Kampdag.

En dag, der kan få visse til at se rødt, andre til at ryste på hovedet og nogle til at smøge ærmerne endnu mere op.

Jeg har brugt dagen på at rydde ud i gamle rester af tilbageholdenhed.

Tænkte, det måtte være en oplagt dag lige at tjekke ind med den fuldblodige evne til at sætte foden ned og stå ved. Udfolde mig. Udtrykke mig. I alle sammenhænge. Kropsligt, emotionelt, mentalt, åndeligt. Alles.

Jeg spurgte min 13 årige datter, hvad hun synes, er det vigtigste kvinder skal minde sig selv om. Og hjælpe hinanden med.

Svaret var … “ikke at lade sig formindske. Vi skal ikke gøre os mindre end vi er, eller lade andre gøre os mindre, end vi er – vi er allesammen lige stillede. Vi har alle samme ret til at være her”.

Jeg ved ikke, hvad mit svar ville have været, da jeg var tretten, men formentlig ikke det. Hatten af.

Det har taget mig år at nå til den erkendelse. Og at kunne handle på den.

Selvom vi i overskrifter kan fyre en masse smarte one-liners afsted, ved vi godt, at det i praksis kræver noget at efterleve. Lad dig ikke formindske. Følg dit hjerte. Stå ved dine meningers mod. Gør, hvad der giver mening for dig. Bare vær dig selv, osv.

At udleve sig selv kræver noget. Ellers ville alle bare gøre det. Vi har alle vores udgangspunkt og små skridt, vi kan tage for at rydde vejen. For os selv. Og for dem, der kommer efter.

Her i huset kræver det noget af os alle sammen at give plads. At insistere på alles plads. Også når jeg, moderen, er træææt og mest af alt bare har lyst til at udstikke kommandoer.

Så husker jeg mig selv på, hvor dårligt jeg trives med at blive kommanderet med. Af nogen.

Til alle kvinder jeg har mødt. I dette liv som i tidligere.

Til alle kvinder, som har banet vejen for andre, stejl og til tider ufremkommelig – nogle med døden til følge.

Til alle kvinder, der undveg at stå ved, underkastede sig og lod sig kue, tilpassede sig af nød eller mangel på støtte og indsigt.

Til alle kvinder, der har sejret med det, de satte sig for.

 

Til alle kvinder, som baner vejen for andre, stejl og til tider ufremkommelig – nogle med døden til følge.

Til alle kvinder, der undviger at stå ved, underkaster sig og lader sig kue, tilpasser sig af nød eller mangel på støtte og indsigt.

Til alle kvinder, der sejrer med det, de sætter sig for.

 

TAK  for alt, hvad I har gennemlevet og gennemlever, så min datter og jeg kan ligge i hængekøjen, anno 2018 i lille DK, og med selvfølgelighed udtrykke, at kvinder ikke skal lade sig formindske. Af sig selv – eller af andre.

Sikre og trygge, med eget tag over hovedet – dog med en erkendelse af, at vejen langt fra er tilbagelagt endnu, Vi er på vej.

>>>I’d rather live a day as a lion, than live a hundred years as a sheep<<<

[LUKAS GRAHAM – Before the morning sun]

 

Skrevet i: Blog

Anja Vintov

Test dig selv: Derfor udlever du ikke dine drømme.

Modtag e-bogen med de 7 genveje til at gøre det, der er rigtigt for dig - selvom du er bange for at fejle.

Du tilmelder dig mit nyhedsbrev og vil modtage flere værktøjer, øvelser og metoder til at kunne gøre mere af det, du ønsker, som den du er.


flowklubben_produkt

F L O W Klubben™


Læs mere


anjavintov_produkt_skodsborg_FLOWuddannelse

FLOW SPECIALIST UDDANNELSEN™


Læs mere


Gøre det nemmere_shoppen_s-h

E-kursus: Gør de svære samtaler nemmere


Læs mere

Forrige indlæg:Kære VoksenNæste indlæg:Når resultaterne udenpå ikke modsvarer længslen indeni

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Hej Civilisation

Ferieblog

Udgivet juli 08, 2016 af Anja Vintov i Blog
Ingen kommentarer

TAK en sygeplejer/ske – TAK en læge

Udgivet marts 20, 2020 af Anja Vintov i Blog
Ingen kommentarer

Mine kunder kalder mig bl.a. frygtvisker, hverdagsmodets moder og erhvervslivets Ronja Røverdatter. Det er store ord, og jeg bærer dem med ydmyghed og stolthed.

Jeg begyndte min karriere i IT-branchen, hvor jeg arbejdede i næsten ti år. Men på et tidspunkt kaldte noget andet. Noget dybere. En indre stemme, der hviskede: Der er mere end det her. Det var  frygten for at spilde mit liv, der kaldte på mig. Og jeg lyttede.

Siden år 2000 har jeg drevet min egen virksomhed, hvor mit fokus har været at sætte ord på – og lys på – det, mange forsøger at undgå: hverdagsfrygt. Jeg har arbejdet for at udbrede begreber som frygtbevidsthed, hverdagsmod og hverdagsflow, fordi jeg ved, hvor meget der bliver muligt, når vi stopper med at kæmpe imod os selv.

Jeg er Flowspecialist, krisecoach og co-founder af Bravehouse. Gennem årene har jeg taget en lang række uddannelser inden for coaching og det kropsterapeutiske felt.

Jeg har skrevet 3 bøger:
“Flyt dig lidt – små skridt til store forandringer”, som handler om hverdagsmod (Gads forlag)

“Forstå din frygt – få mere ud af livet”, som sætter ord på den frygt, vi alle sammen kender, men sjældent taler ærligt om. (Gads Forlag)

E-bogen, Kuren Mod Frygt, som indeholder 11 kapitler og som du kan downloade gratis på www.kurenmodfrygt.dk

Jeg er hovedunderviser og uddannelsesleder på Flowspecialist Uddannelsen™, som jeg grundlagde i 2014. Derudover arbejder jeg som personlig rådgiver og Flowspecialist for både privatpersoner og ledere og har gennem årene guidet over 10.000 mennesker gennem livsforandringer, kriser og de små og store overgange, livet består af.

Privat er jeg mor til Smilla på 21 og Villads på 18 og hundemor til slædehunden, Coco på 8. Jeg elsker at ride og og er du til dans, kan du finde mig på Kurhotel Skodsborg hver onsdag, hvor jeg underviser i dans eller hos Elitepole hver mandag aften i Cph.

Genveje

Flowspecialist Uddannelsen™

Mobile Flow – sparring nu

Kontakt

Shop

  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn

Copyright © 2024 Anja Vintov · Anja Vintov - Handelsbetingelser - Cookie og privatlivspolitik - Udviklet af: René Sejling - Grafik/billeder Mathilda Yokelin




Anja VintovLogo Header Menu
  • UDDANNELSE
    • Flowspecialist
      BASIS
      • Flowspecialist
        BASIS – ONLINE
    • Flowspecialist OVERBYGNING
    • Flowspecialist MASTER
    • FLOW portal – Login
  • FORLØB
    • Flowforløb 1:1
    • Mobile Flow – Betal pr. minut
  • Online
    • Mini e-kursus: Forstå flow og de 4 flowfaser
    • Mini e-kursus: Farvel, dårlige samvittighed
    • Mini e-kursus: Gør det nemmere at få sagt det svære
    • SELFLOVE TOOLBOX
  • MODIG NOK? podcast
  • BØGER
    • Inspiration
  • Om
    • Om Anja
    • Anbefalinger
  • Shop
  • Medlemslogin
  • Kontakt